شنبه، اردیبهشت ۱۸، ۱۳۸۹
تشدید فشار بر زندانیان سیاسی زن
زنان زندانی در اوین زیر فشار اعتراف و مصاحبه‌ی ‌تلویزیونی هستند. به شیرین علم‌هویی، زینب جلالیان و محبوبه کرمی گفته‌اند که درصورت همکاری با وزارت اطلاعات، حکم کمتری می‌گیرند. این زندانیان از مشکلات جسمی نیز در رنجند.

دویچه وله: کمپین بین‌المللی حقوق بشر گزارش داده که وضعیت سلامتی شیرین علم‌هویی و برخی زندانیان سیاسی زن در اوین خطرناک است. این زندانی کرد، آزارهای روحی و جسمی خود در زندان سپاه و بند ۲۰۹ را طی نامه‌ای شرح داده و از سردردهای منجر به خونریزی بینی، ضعف شدید بینایی و کابوس‌هایی یاد کرده که ناشی ازفشارهای متوالی‌اند. شیرین علم‌هویی نوشته که ماموران وزارت اطلاعات او را در روز ۱۲ اردیبهشت به بند ۲۰۹ برده و شرط همکاری و مصاحبه را طرح کرده‌اند.

خلیل بهرامیان، وکیل مدافع این زندانی با تایید اخبارموجود به دویچه‌وله می‌گوید: «هرگونه اعمال فشار بر زندانی بر اساس قانون جرم است و هرکس چنین کند، قابل تعقیب کیفری است. بسیاری زندانیان سیاسی تحت فشار هستند ولی وکیل موظف است تنها با مستندهای قانونی به این‌گونه خلاف‌ها اعتراض کند. مسئله اینجاست که کسی این شروط را به صورت رسمی عنوان نمی‌کند. در نتیجه دست ما بسته‌است و اوضاع به‌گونه‌ای است که گاه حتی طرح چنین خبرهایی می‌تواند موکلان ما را با دردسرهای جدیدی روبرو سازد.»

به نقل از کمپین بین‌المللی حقوق بشر، یک فعال کرد دیگر به نام زینب جلالیان نیز زیر فشار قبول یک مصاحبه تلویزیونی است. مقامات اطلاعاتی هفته گذشته به خانواده جلالیان گفته‌اند که شرط ملاقات، راضی کردن زینب به مصاحبه تلویزیونی است. این در حالی است که هر دو زندانی کرد در برابر فشارهای جاری مقاومت کرده و حاضر نشده‌اند جلوی دوربین ماموران اطلاعات قرار گیرند. این‌دو افزون بر رنج‌های روحی، مبتلا به بیماری‌های جسمی هستند و از بی‌اعتنایی مسئولان زندان به درمان خود خبر می‌دهند. خلیل بهرامیان می‌گوید: «طبق آیین‌نامه زندان‌ها، وظیفه مداوا و رسیدگی های پزشکی بر عهده مسئولان زندان است، اما سرنوشت زندانی مدت‌هاست که دست قضات قرار گرفته و آنها عموما در کادر امنیتی به زندانی نگاه می‌کنند. در نتیجه سلامت و درمان زندانی را نیز نه به‌عنوان یک حق، بلکه به‌عنوان یک پاداش برای همکاری در نظر می‌گیرند. در مورد شکنجه نیز هرگاه صحبتی به میان می‌آید، می‌گویند باید ثابت کنید. درحالی‌که عکس آن صادق است و این زندانبان است که باید ثابت کند شکنجه وجود ندارد.»

شیرین علم‌هویی به اتهام همکاری با سازمان "پژاک" حکم اعدام دریافت کرده است. وی که ۲۹ ساله است، دو سال قبل در تهران توسط سپاه پاسداران دستگیر شد. خلیل بهرامیان با تاکید بر این‌که موکل‌‌اش هرگز مسلح نبوده، ابراز امیدواری می‌کند که این حکم به دلیل مغایرت با منطق قضایی، در دادگاه تجدیدنظر شکسته شود. حکم اولیه اعدام شیرین علم‌هویی، دی‌ماه سال ۸۸ صادر شده و باید تا پایان خرداد ۸۹ تایید یا نقض شود. خلیل بهرامیان وکیل زینب جلالیان نیز هست اما تاکنون موفق به ملاقات با او نشده است.

محبوبه کرمی از دیگر زندانیانی است که زیر فشار مصاحبه قرار گرفته است. یکی از نزدیکان این فعال حوزه زنان به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته که مقامات اطلاعاتی به او یادآوری کرده‌اند که اگر جلوی دوربین قرارنگیرد، مجازات سنگینی خواهد داشت. گفته می‌شود محبوبه کرمی که دچار افسردگی شدید روحی است، انجام مصاحبه را قبول کرده است.

برچسب‌ها: