چهارشنبه، مرداد ۲۳، ۱۳۸۷
آزادی سه دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک تهران
کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی
احمد قصابان، مجید توکلی و احسان منصوری، سه دانشجوی زندانی، پس از سپری کردن نزدیک به نیمی از مدت محکومیت خود، امروز چهارشنبه 23 مرداد ماه، تحت شرایط آزادی مشروط از زندان آوین آزاد شدند.
این سه دانشجوی دانشگاه امیر کبیر تهران که به همراه پنج دانشجوی دیگر این دانشگاه در جریان پرونده موسوم به نشریات جعلی در اردیبهشت ماه سال گذشته دستگیر شده بودند، به اتهام توهین به مقدسات تحت بازداشت قرار گرفته و سپس به زندان محکوم شدند.
علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه، در فروردین ماه امسال در نشست خبری خود اتهام دانشجویان را تبلیغ علیه نظام، اهانت به مقدسات و نشر اکاذیب اعلام کرد و گفت: "مجید توکلی متهم ردیف اول به ۱۸ و ۱۲ ماه حبس که جمعا ۳۰ ماه می شود، محکوم شد. احمد قصابان به ۱۴ و ۱۲ ماه مجموعا ۲۶ ماه حبس و احسان منصوری نیز به ۲۲ ماه حبس محکوم شدند."
بر اساس قانون مجازات اسلامی هر زندانی که نیمی از مدت محکومیت خود را گذرانده باشد می تواند با درخواست آزادی مشروط از زندان آزاد شود.
احمد قصابان، مجید توکلی و احسان منصوری در جریان بازداشت در بند 209 وزارت اطلاعات در زندان اوین به شدت شکنجه شدند. خانواده های این سه دانشجو در نامه ای به رئیس قوه قضائیه از این شکنجه ها پرده برداشته و خواستار اقدام فوری او شده بودند.
تهران
23 مرداد 1387