شنبه، اردیبهشت ۱۱، ۱۳۸۹
محمد اولیایی فرد بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی : محمد اولیایی‌فرد حقوقدان، وکیل پایه یک دادگستری و مشاور کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی صبح امروز پس از مراجعه به دادگاه انقلاب جهت ملاقات با ریاست دادگاه پس از جلسه با ایشان توسط "ستاری" مدیر دفتر شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به بخش اجرای احکام دادگاه معرفی و پس از جلب به زندان اوین منتقل شد.
طی سه ماه گذشته این دومین بار است که این حقوقدان توسط بخش اجرای احکام دادگاه انقلاب تهران به بهانه‌ی گذراندن محکومیت یک ساله‌اش به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه بازداشت و روانه‌ی زندان می‌شود، این در حالی ست که حکم مذکور تا به این لحظه به اولیایی فرد و هیچ یک از وکلایش به طور قانونی ابلاغ نشده است و در واقع بازداشت ایشان به شیوه‌ای کاملا غیرقانونی و بدون رعایت مهلت بیست روزه‌ی اعتراض و تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان صورت گرفته است.
محمد اولیایی فرد در اسفند ماه گذشته نیز که به بهانه‌ی بررسی پرونده‌ی چند تن از موکلانش به دادگاه فراخوانده شده بود، توسط مدیر دفتر شعبه 26 به اجرای احکام معرفی و بازداشت شد.
این وکیل پایه یک دادگستری در پی اعدام بهنود شجاعی در مصاحبه ای اجرای حکم موکلش را به دلیل صغر سنی وی غیرقانونی خوانده بود ابتدا به دادسرای کارکنان دولت احضار و پس از تشکیل پرونده در شعبه 26 دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام به اشد مجازات محکوم شد.
محمد اولیایی فرد وکیل بسیاری از محکمومین به اعدام زیر 18 سال و همچنین فعالین سیاسی، مدنی و دانشجویی است که پیش از این نیز در پی طرح مسئله‌ی شکنجه توسط بازجویان وزارت اطلاعات در سال 87 به سیاه نمایی و توهین و افترا علیه وزارت اطلاعات متهم شده بود.