چهارشنبه، اسفند ۱۹، ۱۳۸۸
جزئیات دستگیری دکتر محمد اولیایی فرد وکیل مدافع تعدادی از زندانیان سیاسی

جزئیات دستگیری دکتر محمد اولیایی فرد وکیل مدافع تعدادی از زندانیان سیاسی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی- دکتر محمد اولیایی فرد، وکیل پایه یک دادگستری و عضو و مشاور حقوقی کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، صبح روز دوشنبه در حالی در دادگاه انقلاب تهران بازداشت شد که تنها در ارتباط با لایحه دفاعیه موکل خود ، ناصح فریدی فعال حقوق بشر، به شعبه ۵۴ تجدید نظر دادگاه انقلاب احضار شده بود. اما وی پس از حضور به شعبه اجرای احکام معرفی و آنجا بازداشت شد.

به گزارش کمیته دفاع از زندانیان سیاسی، محمد اولیائی فرد، وکیل مدافع تعدادی زندانیان سیاسی و نوجوانان محکوم به اعدام، از دادگاه تجدید نظر فرصت ده روزه  دریافت کرده بود تا لایجه دفاعیه ناصح فریدی، عضو مرکزی کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، را که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود، به شعبه ۵۴ تجدیدنظر ارائه کند. اما پس از احضار به این شعبه به منظور رفع برخی ابهامات در پرونده ناصح فریدی، از وی خواسته شد تا در یکی از شعب اجرای احکام دادگاه انقلاب حاضر شود و در مورد حکم یک سال زندان خود، که چندی پیش در ارتباط با پرونده نوجوان اعدام شده بهنود شجاعی دریافت کرده بود، با آنها صحبت کند که حضور او در اجرای احکام منجر به بازداشت او شد. همچنین با دستگیری او، پرونده ناصح فریدی بدون لایحه دفاعیه در مرحله تجدید نظر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب تهران، صبح روز دوشنبه، خبر تایید حکم یک سال حبس دکتر محمد اولیایی فرد را به او داده و گفت این حکم در مرحله اجرا قرار دارد و او باید روانه زندان شود.  

ماموران امنیتی و دادگاه انقلاب با برنامه قبلی محمد اولیایی فرد را به دادگاه کشانده و در آنجا او را دستگیر کرده اند. این اقدام که دامی بوده برای دستگیری او، امری کاملا خلاف قانون است. همچنین او به سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شده است، در حالی که وی دارای حکم است و انتقال او به سلول انفرادی قابل توجیح نیست مگر آنکه پرونده جدیدی برای او باز شده باشد.

محمد اولیایی فرد وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی را برعهده داشت و علارغم خطراتی که متوجه او بود اما بدون توجه به گرایشات سیاسی زندانیان و بدون دریافت حق وکالت و هزینه های پرونده، به دفاع از آنها می پرداخت.

برچسب‌ها: