شنبه، شهریور ۱۴، ۱۳۸۸
نامه کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی به صادق لاریجانی برای به رسمیت شناختن فعالیت نهادهای مدافع حقوق بشر

نامه کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی به صادق لاریجانی

برای به رسمیت شناختن فعالیت نهادهای مدافع حقوق بشر

جناب آقای صادق لاریجانی

با سلام و درود،

از آنجائیه قوه قضائیه نهادی برای اجرای عدالت به شمار می رود و جنابعالی نیز از تحولاتی در قوه قضائیه خبر داده اید، کمیته دفاع از زندانیان سیاسی خواستار توجه ویژه شما به موضوع زندان و زندانیان است.

متاسفانه برخورد با مدافعان حقوق بشر به امری عادی بدل شده و در هر فرصتی عده قابل توجهی از اعضای گروههای حقوق بشری بازداشت و تحت فشار قرار می گیرند. در حال حاضر محمد علی دادخواه عضو کانون مدافعان حقوق بشر و نیز کمیته همبستگی برای دمکراسی، علی بیکس عضو کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، محمد صدیق کبودوند عضو سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و شیوا نظر آهاری عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر در زندان به سر می برند. همچنین گروههای فعال در حوزه حقوق بشر از داشتن پروانه رسمی فعالیت محروم هستند و آن دسته که مجوز قانونی داشتند، از جمله کانون مدافعان حقوق بشر، با لغو مجوز خود در شرایط سختی برای فعالیت قرار گرفته اند.

این کمیته در هر زمان و شرایطی آمادگی دارد تا موارد بدرفتاری با مدافعان حقوق بشر و نیز زندانیان سیاسی را ارائه دهد.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی در سال 1377 با حضور بیش از 40 دانشجوی فعال و مدافع حقوق بشر تاسیس شده و برای حفاظت از حقوق زندانیان سیاسی و حمایت از خانواده های آنها تلاش کرده و موارد نقض حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی را ثبت کرده است. در این راه اعضای کمیته از جمله؛ حسن زارع زاده اردشیر، منوچهر محمدی، اکبر محمدی، پرویز سفری، مسعود سلامتی، محمد رضا کثرانی، کوروش صحتی، محمود شوشتری، شیوا نظرآهاری، سعید کلانکی، سپیده پورآقایی، ناصح فریدی و علی بیکس مدتها در بازداشت به سر برده اند و در حال حاضر علی بیکس در اختیار وزارت اطلاعات در بند 209 به سر می برد.

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی از جنابعالی میخواهد که ضمن احترام به آزادی فعالیت گروههای مدافع حقوق بشر که در چارچوب استانداردهای پذیرفته شده بین المللی فعالیت می کنند، شرایط آزادی فعالان زندانی حقوق بشر و فعالیت آزاد گروههای مدافع حقوق بشر را فراهم کند.

امید است در سایه توجه شما به موارد یاد شده موانع فعالیت های انسان دوستانه و قانونی گروهها و مدافعان حقوق بشر بهبود پیدا کند و بدین ترتیب نهاد قوه قضائیه بتواند یک چهره انسانی و عادلانه از خود به نمایش بگذارد.

با تشکر از توجه شما،

هیئت مدیره کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی

تهران، یکشنبه 15 شهریور 1388

برچسب‌ها: