جمعه، مرداد ۲۳، ۱۳۸۸


اتهامات واهی علیه دو دانشجوی فعال حقوق بشر

دو عضو فعال کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، ناصح فریدی و علی بیکس، که در روزهای اول اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در تهران دستگیر شده اند، با اتهامات ناروا و بی اساس روبرو هستند.

علی بیکس، که در روز شنبه گذشته در دادگاه موسوم به متهمان "عوامل میدانی پروژه کودتای مخملی" به همراه دیگر زندانیان سیاسی حضور داشت، از داشتن حق ملاقات، وکیل مدافع و کلیه حقوق انسانی خود محروم است. همین شرایط برای دیگر عضو کمیته، ناصح فریدی، که متهم به ارتباط با ضد انقلاب است، شرایط سختی را آورده است.

به دنبال برگزاری جلسه اول دادگاه نمایشی متهمان عوامل میدانی پروژه کودتای مخملی، دهم مرداد خبرگزاری فارس به نقل از معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران مینویسد که ناصح فریدی اخبار زندانیان سیاسی و اعتراضات خیابانی را برای صدای آمریکا، رادیو فردا و سیمای آزادی و نیز گروهک منافقین (سازمان مجاهدین خلق) ارسال کرده است.

نام این فعال دانشجویی و حقوق بشری در حالی در جلسه اول دادگاه و کیفرخواست دادستانی ذکر شده است که او در دوران فعالیت های دانشجویی خود به عنوان دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم تهران و نیز فعالیتهای حقوق بشری در کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی به اقدامی خارج از قوانین و عرف داخلی و بین المللی دست نزده است. اینک پس از برگزاری دو جلسه دادگاه نمایشی، همگان به ساختگی بودن اتهام بازداشت شدگان پی برده اند.

دادستانی تهران، همچنین در جلسه دوم و در کیفرخواست صادر شده، از کوشندگان حقوق بشری ام می برد که در "کمیته های کمیته دفاع از حقوق بشر و زندانیان سیاسی" در راستای اهداف ضدانقلاب فعالیت می کنند که اشاره به کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی دارد. این در حالی است که کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی تنها کمیته باسابقه ای است که برای دفاع از زندانیان سیاسی در سال 1377 تاسیس شده و کلیه فعالیت های آن در چارچوب موازین حقوق بشری بین المللی قرار دارد و هرگونه ایراد اتهام به آن و اعضای زندانی اش تنها به منظور سرکوب و تحت فشار قرار دادن مدافعان حقوق بشر و نیز تخریب وجهه آنان در میان مردم صورت می گیرد.

از این رو، کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی اقدامات دادستانی تهران را مغایر با قوانین داخلی و بین المللی می داند و ضمن محکوم کردن دادگاه های نمایشی و غیرقانونی دستگیر شدگان اخیر، خواستار آزادی اعضای این کمیته، ناصخ فریدی و علی بیکس، دیگر مدافعان حقوق بشر از جمله شیوا نظر آهاری، محمد علی دادخواه وعبدالفتاح سلطانی و نیز کلیه زندانیان سیاسی است. این کمیته برای آزادی زندانیان سیاسی، از همه نهادهای مدافع حقوق بشر می خواهد تلاش کنند.

تهران پنج نشبه 22 مرداد


برچسب‌ها: