پنجشنبه، اردیبهشت ۱۴، ۱۳۸۵
وضعيت روزنامه نگاران زنداني در سال 1384،كميته دانشجوئي دفاع از زندانيان سياسي
سال 1384 براي روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان سال سختي بود. در اين سال پرونده هاي زيادي در ارتباط با اتهامات مطبوعاتي در دادگاهها رسيدگي و تعدادي نيز دستگير شدند.

به نظر مي رسد فعاليت هاي مطبوعاتي و اينترنتي در تضاد با منافع مقامات دولت جمهوري اسلامي ايران است و آنها علاقه اي به فعاليت آزاد رسانه ها ندارند و از اين رو هر فرصت و بهانه اي با مقياس كم براي سركوب مطبوعات و روزنامه نگاران مورد استفاده قرار مي گيرد. متاسفانه عدم توجه به قانون و روند دادرسي عادلانه و برخوردهايي صرفا از روي دشمني با آزادي در جهت منافع قدرت حاكم، امنيت شغلي روزنامه نگاران را از بين برده است.

توجه به سخنان مقامات سياسي و مذهبي در گذشته به روشني نشان مي دهد موازين قانوني در برخورد با روزنامه نگاران رعايت نمي شود.

طبق اعتراف حجت اسلام میر حسینی اشکوری امام جمعه رضوانشهر در استان گیلان ، سردبیر یک روزنامه محلی تنها به علت حمایت از نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس هفتم ، حمایت از نمایندگان متحصن در مجلس ششم و تحریم انتخابات مجلس به اتهام جاسوسی برای بیگانگان دستگیر شد.

در سال گذشته شاهد سانسور گسترده مطبوعات بوديم. از جمله مقامات امنیتی به مطبوعات دستور داده بودند تا از پوشش خبری رخدادهای مربوط به وضعیت دستگیر شدگان و سندیکای اتوبوسرانی خودداری کنند و در مورد پرونده هسته اي كشور تابع سياستهاي دولتي باشند.

سازمان عفو بین الملل در گزارش اخير خود، ایران را یکی از 3 کشور ناامن برای خبرنگاران معرفي مي كند. اين در حالي است كه بارها نهادهاي حقوق بشري از جمله خبرنگاران بدون مرز، از مقامات ايراني خواسته اند تا دست از دشمني با مطبوعات بردارند.

سركوب روزنامه نگاران، يكي از دلايل افزايش زندانيان سياسي در ايران است. در سال 1384 بيش از روزنامه نگار و نويسنده دستگير شدند. تعدادي روزنامه نگار از سالهاي گذشته در زندان بودند و همچنان به آمار زندانيان مطبوعاتي افزوده مي شود.

آنچه در پي مي آيد تنها گوشه اي از آمار و گزارش هاي مربوط به وضعيت زندانيان مطبوعاتي در سال گذشته در ايران است كه به صورت رسمي و غير رسمي منتشر شده است؛

* اکبر گنجی روزنامه نگار زندانی پیگیر قتلهای زنجیره ای که در اوايل سال 1379 بازداشت شده بود همواره تحت فشارها و محدوديت هاي فراواني قرار گرفته و در سال گذشته شرايط بسيار سختي را در زندان اوين گذراند. گنجي در پايان ارديبهشت ماه 1384 با انتشار اطلاعيه اي در اعتراض به زير پا نهادن حقوق خود در زندان ، عدم استفاده از حق مکالمه تلفنی با خانواده ، استفاده از مرخصی و حق درمان بیماری آسم ، اعتصاب غذای نامحدودی را آغاز نمود. اين اعتصاب با گذشت چند روز و با وعده هاي مسئولان زندان متوقف شد اما وي مجددا و بدنبال لغو مرخصی استعلاجی خود، از تاریخ 21خرداد اعتصاب غذای نامحدوی را آغاز و متعاقب آن ممنوع الملاقات گردید. پس از گذشت 37 روز از اعتصاب ، بدستور سعید مرتضوی دادستان تهران به بیمارستان میلاد منتقل شده و در بیمارستان از ديدار با خانواده و وکلای خود محروم شد. با اينكه عده اي از جمله سعید حجاریان ،رضا تهرانی و عیسی سحرخیز به عنوان میانجی گران حاکمیت در تلاش بودند تا گنجی را واداربه شکستن اعتصاب غذا نمایند اما او درخواست آنها را نپذيرفته و خواستار آزادی بدون قید و شرط خود شده بود.

*اكبر گنجي در 4 شهریور 1384 به بند امنيتي 325 (الف-2) متعلق به سپاه پاسداران منتقل شد. همسر وي در اوايل آبان ماه 1384 كه موفق به ملاقات با وي شده بود در اطلاعيه اي اعلام كرد: «ماموران امنيتي در بیمارستان طی یک روز سه بار گنجی را مورد ضرب و شتم شدید قرار می دهند که غرق در خون می شود. و دستش جراحت عمیقی برمی دارد و سرش را بشدت به تخت می کوبند و در داخل ماشین در بزرگراه چمران با زدن چشم بند و دست بند قپانی باعث آسیب دیدگی شدید کتف وی می شوند. با وجود دررفتگی و درد شدید کتف او را به بیمارستان نمی برند ، بلکه به بند انفرادی 2 الف می برند ، به او دارو هم نمی دهند... » خانم معصومه شفیعی همسر اکبر گنجی در اطلاعیه ديگري در دي ماه 1384 اعلام کرد: «... همسر وی 112 روز است که در « گوانتاناموی امنیتی اوین » ( انفرادی 2 الف ) در شرایطی بسیار سخت بسر می برد. وزن ایشان به 50 کیلو گرم ، فشار خونش 7 روی 5 و دستانش بسیار یخ بود . او همچنان از نظر غذایی و دارویی و مخصوصا غذایی در شرایط بسیار سختی بسر می برد...»

اكبر گنجي در اواخر اسفند ماه 1384 پس از تحمل بيش از 6 ماه سلول انفرادي در بند امنيتي سپاه پاسداران و ابتلا به انواع بيماري و ناراحتی ها از جمله کمر درد شدید ، واریس ، ناراحتی مزمن گوارشی و ضعف شدید جسماني و پس از 6 سال زندان آزاد شد.

*حسین علی قاضیان متهم ردیف اول پرونده « نظر سنجی » که بيش از سه سال است در زندان بسر می برد ، در دادگاه تجدید نظر به اتهام همکاری با دولت متخاصم از طریق نظر سنجی و همکاری با موسسات گالوپ و زاگبی و تبلیغ علیه نظام به چهار و نیم سال زندان محکوم شده است : وي از سه سال پيش به شعبه دوم تشخیص دیوان عالی کشور اعتراض کرده و در انتظار رسیدگی بس می برد.

*حشمت الله طبرزدی ، مدير چند نشريه سياسي فرهنگي در سالهاي گذشته و از فعالان جنبش دانشجويي، بارها دستگير و بازداشت شده است. وي در شعبه 26 دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ، توهین به خامنه ای ، نشراکاذیب ، ایجاد تشکیلات جبهه دمکراتیک و تهیيج دیگران به اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی به 14 سال زندان، و 10 سال محرومیت از حقوق اجتماعي و تبعيد به زندان برازجان محكوم شد كه در دادگاه تجدید نظر استان تهران ، تنها تبعيد به زندان براز جان از حكم وي حذف گرديد. حكم حشمت الله طبرزدی در دي ماه 1384 در شعبه هفتم هیئت تشخیص دیوان عالی کشور به 7 سال حبس تعزیری كاهش يافت. طبرزدی تاکنون با احتساب حبس های گذشته نزديك 6 سال است که در زندان بسر می برد. وي در اول دي ماه سال گذشته طی نامه سرگشاده ای خطاب به محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه نوشت : از سال 1378 تاکنون بیش از 700 شبانه روز در سلول انفرادی به ابعاد یک متر در دو متر زندگی کرده ، ساعتها زیر فشار روحی بازجوها بوده است . از سال 1373 تاکنون همواره زیر فشارهای روحی و جسمی دستگاه قضایی ، امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی بوده بگونه ای که امنیت او و خانواده اش سلب و بارها مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفته است.

*انصافعلي هدايت در نيمه دوم سال 1383 دستگير و دو ماه در سلول انفرادي تحت بازجوئي قرار گرفت. وي بعد از دو ماه به زندان تبريز منتقل و متعاقب آن در دادگاه به 18 ماه حبس تعزيري محكوم شد. اين روزنامه نگار پيش از آن، در تاريخ 26 خرداد 1383 دستگير و پس از يك ماه بازداشت در سلول انفرادي با قرار وثيقه 50 ميليون توماني آزاد شده بود. انصافعلي هدايت در 23 خرداد 1384 با اتمام دوران محكوميت خود از زندان تبريز آزاد شد.

*بینا داراب زند، سردبير نشريه 18 تير، نويسنده و عضو حزب دمكرات ايران ، توسط وزارت اطلاعات در مرداد ماه 1383 در برابر ساختمان سازمان ملل در تهران دستگير و پس از مدتي بازجويي و تحمل سلول هاي انفرادي در بند 209 اطلاعات، به بند عمومي زندان اوين منتقل شد. شعبه 26 دادگاه انقلاب وي را به 3 سال و نيم حبس تعزيري و 50 ضربه شلاق محكوم كرد. دادگاه انقلاب متعاقب محكوميت بينا داراب زند ، وي را به زندان رجائي شهر كرج تبعيد كرد. وي در زندان اوين و رجائي شهر با پرونده هاي جديدي به اتهام توهين به مقامات رژيم مواجه شد كه در شعبه 2 دادیاری ناحیه 23 تهران و شعبه 11 بازپرسي دادگاه كرج در جريان است. بينا داراب زند دو بار در زندان رجائي شهر كرج تا حد مرگ دست به اعتصاب غذا زد و پس از يك سال مجددا به بند عمومي زندان اوين بازگردانده شد. وي پيش از اين نيز چند بار دستگير و زنداني شده بود.

*مجتبی لطفی خردادماه سال 1383 در حال تردد در خیابان توسط نیروهای عملیاتی اداره کل اطلاعات قم بدون ارائه حکم بازداشت رسمی دستگیر و به سلول انفرادی بازداشتگاه آن اداره منتقل شد. وي پس از گذراندن 5/2 ماه بازداشت، به اتهام نشر اکاذیب، فعالیت علیه نظام و نشر اسرار نظام جمعا به 3 سال و 10 ماه حبس تعزیری محکوم شد. مجتبي لطفي از 17 بهمن ماه سال 1383 برای گذراندن دوران محکومیت خود روانه زندان لنگرود قم شد. اين روزنامه نگار عضو تحريريه روزنامه‌‏هاي توقيف شده "خرداد" و "فتح" و عضو شوراي سردبيري هفته نامه توقيف شده "آوا" و سايت تعطيل شده "نقشينه" و مسئول واحد اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری بود.
*افشین زارعی وبلاگ نویس، در دي ماه 1383 بازداشت و بيش از يكسال در بازداشت و بلاتكليفي به سر برد. زارعي به اتهام توهین به مقدسات و ارتداد در آبان ماه 1384 در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمد رضا صارمی به صورت غیر علنی محاکمه در بهمن ماه 1384 با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی تا زمان تشکیل دادگاه از زندان آزاد شد.

*مجتبی سمیعی نژاد وبلاگ نویس از شهریور 83 در زندان بسر می برد. وي در خرداد ماه سال 1384 در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران به اتهام توهين به رهبر جمهوري اسلامي ايران به 2 سال زندان محکوم شد كه در مرداد ماه 1384 در شعبه 36 دادگاه تجدید نظر تهران مورد تاييد قرار گرفت. مجتبي سميع نژاد در ارتباط با پرونده ديگري در شهريور 1384 به اتهام تشویش اذهان عمومی از سوی دادگاه مستقر در دادسرای ارشاد به 10 ماه حبس محکوم گردید. ايشان هشتاد و هشت روز در سلول انفرادي به سر برده و در حال حاضر در زندان قزل حصار و در میان زندانیانی که به اتهام قتل در زندان بسر می برند دوران محكوميت خود را مي گذراند.

*نجمه اميد پرور وبلاگ نويس و فعال حقوق بشري، 12 بهمن ماه 1383 توسط اداره اطلاعات رفسنجان دستگير و منزل وي مورد بازرسي و اسناد و لوازم بسياري ظبط شد. اين بازداشت در حالي صورت گرفت كه محمد رضا نسب عبدالهي همسر وي دو روز قبل بازداشت شده بود. نجمه اميد پرور پس 25 روز بازداشت در فروردين 1384 با قرار وثيقه 50 ميليون ريالي آزاد و در اسفند ماه 1384 از سوی دادگاه انقلاب شهرستان رفسنجان به اتهام "توهین به خاتمی"(رییس جمهور پیشین) و "تبلیغ علیه نظام" به پرداخت یک میلیون و پانصد هزار ریال جزای نقدی و توقیف اموال ضبط شده محکوم شد.

*امید شیخان وبلاگ نویس ، در نيمه اول سال 1384 چند روز در زندان به سر برده و با قرار وثیقه 60 میلیون تومانی آزاد شده است. وي پس از آزادی موقت از زندان، در مهرماه 1384 درشعبه 1090 دادگاه عمومی تهران مستقر در دادسرای ارشاد به یکسال زندان و دو ضربه شلاق محکوم گردید.

*پنج ارديبهشت 1384، یوسف عزیزی بنی طرف روزنامه نگار مدافع حقوق عربهای خوزستان توسط مامورین دادگاه انقلاب دستگير و پس از 55 روز بازداشت در سلول انفرادی با قرار وثیقه آزاد شد.

*خرداد 1384، مجید رضایی وبلاگ نویس، به اتهام تشویش اذهان عمومی بدستور شعبه 21 دادسرای ارشاد بازداشت و پس از مدت 3 ماه که 70 روز آن را در سلول انفرادی سپری کرده است، آزاد شد.

5 مرداد ماه ، مسعود باستانی سردبير روزنامه توقيف شده ی ندای اصلاحات و همکار چند روزنامه ديگر در برابر بيمارستان ميلاد به هنگام تحت پوشش خبری قرار دادن تجمعی برای آزادی اکبر گنجی دستگير شد. دو هفته بعد از زندان اوين آزاد اما يك هفته بعد به دادسرای اراک احضار و زنداني شد. مسعود باستانی براي تحمل 6 ماه حبس تعزيري كه به اتهام نشر اکاذیب قبلا در دادگاه بدوی و سپس در دادگاه تجدیدنظر محكوم شده بود، روانه زندان اراك گرديده و شرايط دشواري در بند زندانيان عادی و خطرناك پشت سر گذاشت. وي پس از اتمام دوران محكوميت خود در پايان دي ماه 1384 در زندان اراك، در تاريخ 17 بهمن ماه 1384 به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمع اعتراض آمیز نسبت به وضعیت اکبر گنجی مقابل بیمارستان میلاد ، جهت محاکمه به شعبه 1161 دادگاه عمومی تهران احضار شد. باستاني در گفتگويي با يك رسانه شرايط زندان خود را بسيار سخت توصيف كرده بود.

14 مردادماه ، حسين احمدی نیا مدیر مسئول هفته نامه « ئاسو » به شعبه چهارم بازپرسی سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. وي بطور موقت بازداشت و سپس با قرار وثیقه 90 میلیون تومانی از زندان آزاد شد. هفته نامه « ئاسو » پس از انتشار 94 شماره به زبان فارسی و کردی به علت چاپ عکسی از جسد شکنجه شده شوانه قادری بدستور دادستان کردستان توقیف شد.

مرداد ماه 1384 به دليل ناآرامي ها و تظاهرات در مناطق كردنشين عده زيادي دستگير و روانه زندان ها شدند. اعتراضات مردمی ، فرصتي براي نهادهاي اطلاعاتي و امنيتي فراهم نمود تا تعدادي از روزنامه نگاران از جمله اجلال قوامي ، رويا طلوعي، سعید ساعدی و مادح احمدی را دستگير كنند. منازل اكثر دستگيرشدگان مورد بازرسي و تفتيش قرار گرفته و اسناد و مدارك بسياري ضبط شده است.

رويا طلوعي سردبير نشريه‎ي تو قيف شده راسان، در تاريخ دهم مردادماه دستگير و پس از 66 روزبازداشت در سلول انفرادي و زندان مرکزي سنندج با قرار وثيقه‌ 100 ميليون تومان به‌ طورموقت در تاريخ 13 مهرماه آزاد شد.

اجلال قوامی، عضو شورای سردبیری هفته نامه توقیف شده «پیام مردم کردستان » در تاريخ 11 مردادماه دستگيرشد. وي چندين بار به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، ترغیب مردم به اعتراض و تحصن، جوسازی رسانه اي و پخش شایعه در شعبه اول دادگاه سنندج مورد بازجويي قرار گرفت. وي پس از گذشت دو ماه بازداشت با قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی تا زمان تشکیل دادگاه آزاد گردید.

مادح احمدی عضو هیئت تحریریه هفته نامه توقیف شده « آسو » و همکار بسياری از نشريات محلي در ٦ مرداد ماه دستگير و با اتهاماتي از قبیل: اقدام عليه امنيت ملي، ورود و خروج بدون مجوز از مرز، تلاش براي محكوم نمودن نظام در مجامع بين المللي، نشر اكاذيب، ارتباط با احزاب اپوزسيون خارج از كشور و متهم نمودن نظام به نقض حقوق بشر به مدت چهار ماه در بازداشت به سر برد و سپس با تودیع وثيقه 500میلیون ریالی در 6 آذر ماه آزاد گرديد. در ارتباط با اتهام ورود و خروج بدون مجوز از مرز به 1 سال حبس و 50 ضربه شلاق تعزيري محكوم شد. مادح احمدی پس از اعتصاب غذا و دوختن دهان خود با نخ و سوزن از زندان آزاد شد.

سعید ساعدی در تاريخ 11 مردادماه دستگير و پس از گذشت دو ماه بازداشت ، با قرار وثيقه‌ 100 ميليون تومان به‌ طورموقت در تاريخ 13 مهرماه آزاد شد.

* 17 شهريور ماه، ناصر عباسی ممتاز مدیر مسئول مستعفی روزنامه « ندای آذرآبادگان » به اتهام چاپ یک شعر ترکی خطاب به استاندار به حکم قاضی شعبه 12 دادگاه کیفری استان آذربایجان شرقی بازداشت گردید.

* 29 دي ماه، امين موحدی فعال سياسي و خبرنگار محلی نشريات استان اردبيل ، بدستور شعبه دوم دادياری دادگاه انقلاب اردبيل توسط نيروهای امنيتی در محل اقامت خود بازداشت و مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار گرفت . اتهام وي انتشار مطالبی در خصوص آلودگی آب های منطقه به مواد سرطان زا می باشد. شاکی وی شرکتی است که مشغول ساختن يک نيروگاه در منطقه می باشد. بعد از شروع به کار اين شرکت آلودگی آبها ، ميوه جات و احشام منطقه به راديو اکتيو و افزايش بيماران سرطانی شده است. موحدي قبلا به اتهام تشويش اذهان عمومی و افشاء اسناد محرمانه به يکسال زندان تعزيری محکوم شده و با قرار وثيقه از بازداشت آزاد شده بود.

* بهمن 1384 دوران محكوميت آرش سیگارچی در زندان رشت آغاز شد. وي روزنامه نگار ٢٨ ساله و سردبیر سابق روزنامه « گیلان امروز » و وبلاگ نويس پنجره ی التهاب است، كه در ٢٧ دی ماه سال 83 توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده و در ٤ اسفند همان سال در دادگاه انقلاب اسلامي استان گيلان به اتهام جاسوسي، تشویش اذهان عمومی و توهين به رهبري به ۱٤ سال زندان محکوم شده بود. سيگارچي پس از 60 روز به قيد قرار وثيقه سنگين يك ميليارد ريالي از زندان آزاد شد تا اينكه با تبديل 14 سال به 3 سال زندان در دادگاه تجديد نظر استان گیلان، در بهمن 1384 روانه زندان رشت شد.

* در بهمن ماه 1383 ، مصطفی جوکار فعال سیاسی و مطبوعاتي دستگير و تا پايان سال 84 در زندان اوين در بلاتكليفي به سر برد. وي تحت بازجويي در بازداشتگاه وزارت اطلاعات قرار گرفته و دچار حمله قلبي شد. با اينكه پزشکی قانونی برای وی 4 ماه مرخصی استعلاجی توصیه کرده بود ، ولی مسئولین زندان از دادن مرخصی به وی خود داری مي كردند تا اينكه پس از 14 ماه حبس در نوروز امسال به مرخصي آمد.

* 5 بهمن ماه، الهام افروتن دانشجو و روزنامه نگار 21 ساله، به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران دستگير شد. متعاقب دستگيري الهام افروتن، محسن درستكار عضو هیئت سیاست گذاری هفته نامه توقیف شده « تمدن هرمزگان » و 5 تن ديگر از كاركنان همين نشريه با اتهام مشابه دستگير شدند. تنها چند روز مانده به عيد نوروز، دادسرای رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت برای الهام افروتن قرار مجرمیت صادر کرد.در آخرین شماره نشریه تمدن هرمزگان ، چاپ مقاله طنز آمیزی ، انقلاب اسلامی را به بیماری « ایدز » تشبیه کرده بود که از سال 1357 وارد ایران شده است.

* 23 بهمن ماه، علی افصحی که در جریان توقیف دستجمعی مطبوعات در سال 1379 سردبیر نشریه « سینما ورزش » بود به شعبه 14 دادگاه انقلاب تهران احضار و پس از بازجویی بدستور شعبه 14 بازپرسی دادسرای انقلاب بازداشت گردید. وي پس از 33 روز بازداشت با قرار وثیقه 200 میلیون تومانی از زندان آزاد شد. علي افصحي در سال 1379 به خاطر یک سخنرانی بازداشت و به 4 ماه زندان محکوم شده بود.

* دهم اسفند ماه 1384، شهسوار بسطامی مدیر مسئول هفته نامه « نوای وقت کرمانشاه » به اتهام نشر اکاذیب با شکایت سپاه پاسداران بدستور شعبه هفتم دادگاه عمومی کرمانشاه دستگیر و روانه زندان شد.

* در اسفند ماه 1384، فرید مدرسی وبلاگ نویس قم ، به اتهام توهین به رهبر جمهوري اسلامي ايران و تبلیغ علیه نظام در شعبه اول دادگاه انقلاب قم به 6 ماه حبس تعزیری و 6 ماه حبس تعلیقی محکوم شد. وي سال 1383 مدتي در بازداشت بود و اينك در انتظار نتيجه حكم 6 ماه زندان است.

* تعدادي ديگر از روزنامه نگاران زنداني سيامك پورزند، رضا عليجاني و ... در سال 1384 در مرخصي به سر مي بردند و احتمال زنداني شدن مجدد آنها وجو دارد. همچنين تعدادي ديگر در انتظار صدور احكام دادگاهها به سر مي برند. از اين رو انتظار مي رود روند صعودي افزايش آماز زندانيان سياسي تداوم يابد.

به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی

واحد تحقیقات و پژوهش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی (در تهران)

www.komitedefa.mihanblog.com